Codzienne życie z epilepsją, Zespołem Downa, rodziną i medyczną marihuaną. Przemyślenia, doświadczenia, fakty i opinie. Miejsce, gdzie można zostawić kawałek wiedzy i kawałkiem wiedzy się poczęstować. Tu ładujemy sobie nawzajem baterie i robimy, co możemy (wspólnie), aby leczenie MM było legalne, ogólnodostępne i tanie.

poniedziałek, 1 lutego 2016

Komunikacja w sprawie MM

Warszawa 
01.02.2016 r.

Informacja prasowa 

 

 

Legalizacja marihuany do celów medycznychProjekt ustawy, która dopuszcza marihuanę do celów medycznych został dzisiaj złożony w Sejmie. Konopie i preparaty medyczne z konopi mają być dostępne w aptekach, ale także za pośrednictwem pozarządowych organizacji pacjenckich. Nad ich jakością i bezpieczeństwem mają czuwać inspekcja farmaceutyczna oraz komercyjne laboratoria. Wszystko wyłącznie na receptę i pod kontrolą ministerstwa zdrowia. 
Projekt nowelizacji dotyczy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29. Lipca 2005 r. Jego autorami są eksperci i działacze ruchu społecznego Koalicja Medycznej Marihuany, w Sejmie został złożony jako projekt poselski - poparła go grupa 21 posłów, opiekę nad projektem przejął poseł Piotr Liroy Marzec. 
Głównym celem nowelizacji jest dopuszczenie marihuany do stosowania dla celów leczniczych. Uwaga – Koalicja nie domaga się legalizacji marihuany dla celów rekreacyjnych! Konopie nadal mają być na liście substancji zakazanych, ze względu na ich działanie psychoaktywne. Najtrudniejszą sprawą do rozstrzygnięcia pozostaje: jak zorganizować taki system, który dopuści marihuanę do celów leczniczych, ale jednocześnie pozostawi ją niedostępną dla rekreacji?
Z podobnym problemem zmaga się wiele krajów, to nie przeszkadza jednak w zrozumieniu dla medycznego aspektu stosowania konopi jest wysokie i gotowość do jej stosowania. Dzięki temu istnieje wiele działających już modeli, na których można się oprzeć budowaniu własnego. Projekt Koalicji opiera się o rozwiązania działające w USA, zaadaptowane do warunków polskiego i europejskiego prawa. 

Co jest w ustawie?


Projekt zakłada – w uproszczeniu - oddanie odpowiedzialności za zamówienie, a nawet wytwarzanie preparatów medycznych z konopi, w ręce pozarządowych organizacji pacjenckich. Jednocześnie organizacje te pozostają pod ścisłą kontrolą rządowych instytucji, które miałby czuwać nad jakością preparatów oraz ich prawidłowym obrotem. Co bardzo istotne - marihuanę przepisują pacjentom wyłącznie lekarze.
Od strony instytucjonalnej, w centrum projektu pozostaje Narodowy System Monitorowania ze specjalnie zorganizowanym rejestrem pod kontrolą Ministerstwa Zdrowia. Rejestr ten miałby obejmować dane lekarzy, pacjentów oraz podmiotów, współpracujących z pacjentami (pozarządowych organizacji pacjenckich). Jak mogłoby to działać, ilustruje załączona do maila grafika.

Seminarium dla posłów


W minionym tygodniu, w czwartek 28. Stycznia, eksperci Koalicji Medycznej Marihuany poprowadzili w Sejmie seminarium dla Posłów pod hasłem: „Marihuana medyczna – szanse i ograniczenia”. Na Sali było ponad dwudziestu posłów. Wystąpili pacjenci, lekarze, eksperci polityki narkotykowej. M.in. Dorota Gudaniec z Fundacji Krok po Kroku, Marek Bachański - lekarz neurolog, dr Jerzy Jarosz - anestezjolog i specjalista w leczeniu bólu, Magdalena Dąbkowska z Global Drug Policy w Open Society Foundation. W programie znalazły się informacje, dotyczące współczesnym doniesień medycyny na temat skuteczności stosowania konopi i preparatów z konopi w leczeniu. W trakcie seminarium wypowiadał się również wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który w poprzedniej kadencji Sejmu składał własny projekt legalizacji marihuany na cele medyczne. 
- Byłem i jestem po waszej stronie, będę o tę sprawę walczył. – obiecywał wiceminister Jaki pacjentom medycznej marihuany. 
Wiceminister nie odniósł się jednak do szczegółów prezentowanego podczas seminarium projektu

Czym jest Koalicja Medycznej Marihuany

Koalicja Medycznej Marihuany to nieformalna grupa pacjentów i ich rodzin, lekarzy, naukowców, działaczy organizacji pozarządowych, aktywistów i innych osób dobrej woli. Działa od czerwca 2015 r., należy do International Medical Cannabis Patiens Coalition. Jej celem jest legalizacja medycznej marihuany, która sprawiłaby, że ten roślinny lek będzie dostępny ze wskazania lekarskiego, a przy tym tani i odpowiedniej jakości. 
Coraz więcej doniesień naukowych, badań klinicznych i laboratoryjnych, a także przypadków kazuistycznych potwierdza skuteczność medycznej marihuany i jej pochodnych (oleje, maści, napary, wyciągi, tabletki). Leczą one lub przynoszą ulgę w wielu chorobach, a także w opiece paliatywnej, po chemioterapii, w chronicznym bólu. Potrafią opóźnić postęp tak groźnych chorób jak Alzheimera czy Parkinsona, nawet niektórych nowotworów. Terapia jest przy tym bezpieczna, a jej skutki uboczne są niewielkie.
Takie informacje docierają do Polski, przede wszystkim z dziesiątków krajów, które dopuściły marihuanę do leczenia i budzą nadzieje tysięcy chorych i ich rodzin w Polsce. Zdesperowani ludzie sięgają po środki dostępne jedynie na czarnym rynku, bez kontroli jakości kupowanych za ciężkie pieniądze produktów. Utrzymywanie prawnego zakazu stosowania konopi w medycynie jest zatem postępowaniem nieludzkim, a zarazem sprzyja rozwojowi narkobiznesu.
Naszym zdaniem zakaz stanowi także naruszenie art. 68 Konstytucji RP, który gwarantuje każdemu prawo do ochrony zdrowia. Ostatnio także Trybunał Konstytucyjny wezwał Parlament do uporządkowania ustawodawstwa stwierdzając, że „z punktu widzenia określonej grupy obywateli korzystających ze świadczeń opieki zdrowotnej, dopuszczenie medycznego.
Więcej informacji na stronie: www.medycznamarihuana.org.pl
W załączeniu : założenia ustawy w grafice

W imieniu Koalicji Medycznej Marihuany
Dorota Gudaniec
14 komentarzy:

 1. Chciałbym się też leczyć, póki nie będzie za późno.
  Ale wiem, że jest wielu bardziej potrzebujących i za nimi pójdę w ogień, by mogli przeżyć szczęśliwie swoje życie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Macieju:) Będziesz żył, bo masz w sobie radość i wolę życia :) Wszystkiego co najlepsze dla Ciebie :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniale gdyby to przeszło, ale jestem bardzo zmartwiony, że akurat raper Leroy złożył ten projekt. Przy wnioskodawcy z takim "artystycznym" cv, uwalą tę ustawę przedstawiając ją jako furtkę do legalizacji marihuany i opinia publiczna z łatwością uwierzy, że to kolejna akcja medialna środowisk powiązanych z wolnymi konopiami. Obym się mylił, kibicuje Pani i naszemu Doktorowi z całego serca. Tata Benka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liroy daje z siebie wszystko, nie możemy ulegać stereotypom i oceniać ludzi na podstawie preferencji muzycznych. Dzisiaj Liroy to poseł Piotr Marzec i dajmy Mu szansę pokazania jakim jest człowiekiem bo jakim muzykiem to juz wszyscy wiemy :

   Usuń
 4. obysmy dogonili reszte swiata i pomogli naszym dzieciom...
  thc9.bandcamp.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi sie ze lewactwo wystarczajaco sie juz skompromitowalo ,niczego pozytywnego nie wnioslo w temacie medycznych konopi ,wrecz przeciwnie .Koalicja Medycznej Marihuany ktorej ambasadorami sa pijak Kwasniewski (dzieki niemu dziesiatki tysiecy mlodch otrzymalo wyroki skazujace za posiadanie)oraz lewactwo w osobach ,Balicki ,Nowicka,Pacewicz .Czas tych ludzi dawno minal ,oni pokazali na co ich stac.Pewnie wiekszoc poslow odrzuci projekt ustawy gdy sie dowie kto za nia stoi.
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W czym zatem będą lepsi ci dzielnie posłowie od pijaka Kwacha??
   Wydaje mi się, że sprawa legalizacje medycznej marihuany jest pnadpartyjna i ponadreligijna. Ja szanuję każdego człowieka, który tak jak Kwaśniewski potrafi przyznać się do błędu pracować usilnie aby ten błąd naprawiać. Szanuję Balickiego i Pacewicza bo nie mam powodu ich nie szanować. Nie oceniam ludzi po ich poglądach a po ich czynach…. Robert1410? kto Twoim zdaniem będzie ten dobry?? kto nie jest lewakiem ??

   Usuń
  2. Alaksander Kwasniewski zbesczescil goroby groby naszych przodkow w Katyniu,nalezal do przestepczej organizacji (PZPR),czy taka osba jest odpowienia na amasadora Koalicji Medycznej Marihuany?!Lewakom ktorzy popieraja Koalicje nie zalezy na dobru pacjentow ,robia to dla wlasnego partyjnego interesu i zawiaza pakt z pedofilami i nazisatami ,ale dla Ciebie maxepiimm to nie ma znaczenia bo nie oceniasz ludzi po pogladach.

   Usuń
  3. Jest wielu ludzi, którym zależy na dobru pacjenta i wielu takich którzy tylko to deklarują. Na każdej stronie sceny partyjnej są różni ludzie/ Nazywasz mnie lewakiem? ok, mam na to wywalone…ale powiedz mi w takim razie "prawaku" co z kolegami typu Piotrowski …też członek PZPR? podwójna moralność? Kalemy kraść to źle ale Kale kraś dobrze?? Oj… nie wpakujesz mnie w taką retorykę drogi robert1410 bo ja się nie dam w takie meandry wmanewrować. Jak dla mnie legalizację może przeprowadzić święty Turecki albo sam Stalin…mam to w poważaniu!! Bo dla mnie i dla wielu pacjentów liczy się efekt końcowy a nie politykowanie i rozdrabnianie się na to co , kto , kiedy zrobił- powiedział. Dla większości społeczeństwa nie ma to najmniejszego znaczenia!! skupmy się na przyszłości bo przeszłości i tak już nie zmienimy!!!

   Usuń
 6. Pani Doroto, popieram Panią gorąco. Jest mnóstwo leków chemicznych, które uzależniają i zażywane w dużych ilościach też mają działanie podobne do narkotyków, a są dostępne w aptekach na receptę i nikt nie widzi w tym problemu. Dlaczego więc zioło, które leczy i pomaga znieść ciężkie dolegliwości bólowe przy braku skutków ubocznych nie jest dostępne na receptę? Relanium też można zażywać w celach "rekreacyjnych" i też można się od niego uzależnić, a mimo to jest to lek dostępny w aptece. A co z alkoholem i papierosami? Też uzależniają (i to jak!) i jakie są szkodliwe dla zdrowia, a są dostępne bez recepty, w każdym sklepie spożywczym. Wg mnie takich argumentów należy użyć. To że marihuana nie jest dostępna to wg mnie w dużej mierze "zasługa" przemysłu farmaceutycznego, bo jak ludzie zaczną się leczyć ziołami to przemysł farmaceutyczny zacznie tracić swe dochody. Pozdrawiam i życzę wytrwałości!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak jest jak Pani pisze… używamy tych argumentów ale niektórzy decydenci są na nie głusi….może mają w tym personalny interes? któż to wie?

   Usuń
  2. Pani Doroto, czy projekt tej ustawy przewiduje łatwiejszą "drogę" do uzyskania leków np. z Holandii (Bediol)? Dziękuję

   Usuń

 7. Cześć
  Jesteśmy grupą finansową i chcemy umieścić nasze know-how do swojej dyspozycji pozwala na skorzystanie z naszej oferty pożyczki szybko i niezawodnie bezpiecznie i poufnie. Dajemy pożyczki w następujących obszarach: kredyt nieruchomości, zakup kredytów hipotecznych, pożyczki osobiste, inwestycje, auto pożyczki pożyczki. Jeśli potrzebujesz pilnie pieniędzy od 1000 € do € 1.000.000 zrealizować marzenie nam zaufać dla Ciebie niezwłocznie w lepszym czasie stopy procentowej, roku 2%. Proszę o kontakt przez e-mail: pissrakilott@pathfinder.gr

  OdpowiedzUsuń