Codzienne życie z epilepsją, Zespołem Downa, rodziną i medyczną marihuaną. Przemyślenia, doświadczenia, fakty i opinie. Miejsce, gdzie można zostawić kawałek wiedzy i kawałkiem wiedzy się poczęstować. Tu ładujemy sobie nawzajem baterie i robimy, co możemy (wspólnie), aby leczenie MM było legalne, ogólnodostępne i tanie.

środa, 1 kwietnia 2015

Podziel się nadzieją - film o walce o legalizację medycznej marihuanyhttps://polakpotrafi.pl/projekt/podziemie-nadziei?utm_source=projectsKręcimy film dokumentalny o leczeniu medyczną marihuaną w Polsce. Bohaterami są pierwsi pacjenci legalnie leczeni tym nietypowym na pierwszy rzut oka medykamentem. Pokazujemy historię dzieci z epilepsją i chorych na raka, którzy nie tylko muszą walczyć z często nieuleczalnymi schorzeniami, ale także z biurokracją oraz stereotypami dotyczącymi medycznej marihuany, kojarzonej przede wszystkim z narkotykiem.


Dziennikarstwem i kręceniem filmów zajmujemy się zawodowo. W wirze codziennych obowiązków nie zawsze jednak był czas na skupienie się na najbardziej ambitnych formach w tych dziedzinach. Kilka miesięcy temu stwierdziliśmy, że właśnie reportaże i filmy dokumentalne kręcą nas najbardziej i że właśnie to chcemy robić. Tematem, który poszedł na tapetę jako pierwszy jest leczenie w Polsce medyczną marihuaną.


Dlaczego akurat ten temat? Pojawili się w Polsce pacjenci (także dzieci), którzy leczeni są medyczną marihuaną oraz medykamentami opartymi na składnikach znajdujących się w konopiach. I to legalnie. Bynajmniej nie ma to nic wspólnego z paleniem trawki. W wielu krajach na świecie leczy się nią epilepsje, podaje podczas stwardnienia rozsianego oraz by zmniejszyć objawy raka. Dochodzą także pierwsze informacje o remisji raka po terapii medyczną marihuaną.


Dr Marek Bachański, specjalista neurologii dziecięcej w Klinice Neurologii i Epileptologii Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka jest pierwszym polskim lekarzem, który zdecydowal się wypisać receptę na medyczną marihuanę.


Polscy pacjenci są tym lekiem żywo zainteresowani. Jest ich coraz więcej. W różnym wieku: od rodziców małych dzieci, po osoby w podeszłym wieku. Niestety, skomplikowane polskie prawo nie jest wystarczająco jasne, co do możliwości jej używania. Nie jest zabroniona i lekarze mogą ją za zgodą Ministerstwa Zdrowia sprowadzić i podawać chorym. I to już się dzieje.
Jednak wciąż brakuje wystarczających badań klinicznych, które rozwiałyby wątpliwości środowiska lekarskiego co do słuszności jej stosowania. Także należy doprecyzować polskie prawo, oraz pozwolić na hodowlę w Polsce medycznych odmian konopi. Z drugiej strony są pacjenci, którzy nie chcąc przechodzić przez długie i żmudne procedury sięgają po nią na czarnym rynku. Dochodzi do sytuacji, gdy ktoś tylko chcąc ratować swoje życie hodował konopie i teraz za ten musi odpowiadać karnie.

Uważamy, że jest zapotrzebowanie na rzetelne i obiektywne przedstawienie tematu. Medyczna marihuana najprawdopodobniej może uratować wiele żyć. Albo chociażby dać nadzieję umierającym, którzy i tak nie mają nic do stracenia, bo akademicka medycyna zawiodła. Żeby do tego doszło, musi dojść do zmian w mentalności całego społeczeństwa, by odkłamać stereotypy związane narkotycznymi właściwościami konopi.


27-letni Adam Wierzba wyleczył nowotwór węzłów chłonnych dzięki użyciu oleju z kwiatów i liści konopi.


Potrzebne są rzetelne badania, by móc jej właściwie używać i łączyć z akademickimi metodami leczenia. Potrzebne jest stworzenie odpowiedniego prawa i doprowadzenie do merytorycznej dyskusji w środowisku lekarskim. Tym filmem chcielibyśmy dokładnie przedstawić wszystkie za i przeciw, dokładnie opisać obecny etap badań, oraz historie pacjentów, którym pomogła. Obiektywny i rzetelny film dokumentalny byłby odpowiedzią na wiele wątpliwości i pytań.


W filmie zobaczymy m.in.:

5,5-letni Max jest pierwszym w Polsce pacjentem legalnie leczonym marihuaną. Chłopiec zachorował na padaczkę już w wieku kilku miesięcy. Niestety, żadne leki nie pomagały. Gdy miał 4 lata miał nawet kilkaset napadów dziennie. Dzięki zastosowaniu medycznej marihuany liczba napadów spadła o 90%. Chłopiec zaczął się lepiej rozwijać, śmiać i nawiązywać kontakt ze światem zewnętrznym.

Dorota Gudaniec, mama Maxa. Jako pierwsza osoba w Polsce wywalczyła pozwolenie na legalne leczenie medyczną marihuaną dla swojego dziecka, dla którego wydawało się, że nie ma dużych nadziei, bo konwencjonalna medycyna rozkładała ręcę.

Josh Stanley (po lewej), kultywator, który wynalazł jedną z medycznych odmian marihuany Charlotte's Web, nazwanej po dziewczynce Charlotte Figi, cierpiącej na epilepsję. Josh Stanley brał czynny udział w pisaniu prawa w poszczególnych stanach w US, które zdecydowały się zalegalizować medyczną marihuanę. Polskę odwiedził w marcu, gdzie na konferencji w Warszawie opowiadał o możliwościach zastosowania jej w medycynie.

Agnieszka Sieniawska, koordynator działań prawnych w Biurze Rzecznika Praw Osób Uzależnionych. Prawnik i specjalista od spraw legislacyjnych związanych z polityką narkotykową.


Już rozpoczęliśmy pracę. Jesteśmy po pierwszych wywiadach z lekarzami z Centrum Zdrowia Dziecka w Wa-wie, ekspertami i pacjentami (w tym z Dorotą Gudaniec matką pierwszego legalnie leczonego dziecka medyczną marihuaną w Polsce). Kolejnymi bohaterami będzie rodzina dziewczynki z epilepsją, która jest dopiero na początku drogi dostania pozwolenia na leczenie. Będziemy im towarzyszyć przez najbliższe miesiące podczas ich walki nie tylko z chorobami, ale także z biurokracją, mentalnym betonem oraz stereotypami.

Zdobyte środki potrzebujemy na realizacje filmu, w tym:
wypożyczenie sprzętu
profesjonalny dźwiękowiec
transport i noclegi dla ekipy filmowej
postprodukcja i udźwiękowienie


W przypadku nadwyżki budżetowej chcielibyśmy zainwestować w dźwięk dolby oraz koloryzacje filmu.


JEŚLI nie jesteście wstanie nas wesprzeć nawet symboliczną kwotą, będziemy wdzięczni za przesłanie nam adresów fanpage'y, które mogłyby być zainteresowane promocją naszego projektu.


Natomiast jeżeli jesteście zaiteresowani tematem również Wy możecie promować nasz projekt w internecie! Każde udostępnienie się liczy. Niech wieść się niesie w świat.


Nagrody zrealizowane zostaną w jak najszybszym czasie. Część z nich, po ukończeniu filmu.


W ramach nagród oferujemy film DVD, film DVD z dodatkowymi materiałami, oraz materiały z planu. Dodatkowo oferujemy zaproszenia na pra i premierę filmu i festiwal filmowy.

Dodatkowo w ramach limitowanych specjalnych nagród prezentujemy Wam unikatowe płyty winylowe z kolekcji Jaśka Bluza:


NUMER 1. Singiel The Seed (2.0) legendarnego zespołu The Roots:

Numer 2. Kultowy longplay The Eternal Fire of Jimi Hendrix:

NUMER 3. Absolutny must-have na funkowe imprezyTwice As Kool. The Hits of Kool & the Gang:

NUMER 4. Longplay Greatest Hits niekogo innego jak samej Diany Ross:

NUMER 5. Longplay Greatest Hits Eltona Johna:

Z racji tego, że płyty są unikatowe, obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Wybierając konkretny egzemplarz wysylacie nam wiadomość, którą chcecie.

Jan Bluz (rocznik 1988) - dziennikarz, do tej pory związany z grupą Money.pl, wcześniej m.in. z wrocławskim Radiem Luz. Z wykształcenia historyk amerykanista. Ukończył Uniwersytet Wrocławski. Miłośnik czarnej muzyki, literatury anglojęzycznej i szerokopojętego street-artu.

Bartłomiej Bartosiewicz (rocznik 1980) - operator kamery i montażysta filmowy. Swoje umijętności zdobywał w praktyce a warsztat szlifował w krakowskiej szkole filmowej Piotra Lenara AMA. Na swoim koncie m.in. film dokumnetalny "Dźwięki ciszy" , teledyski, videoarty, filmy korporacyjne oraz inne formy sztuki audio-wizualne.


KONTAKT. W razie dalszych pytań, sugestii, pomysłów, współpracy można się z nami kontaktować pod e-mailami:


jotbluz@gmail.com


bartlomiej.bartosiewicz@gmail.com


Zapraszamy także na Facebooka:


Facebook.com/JanBluz


Facebook.com/UniaTworcow

Jak wesprzeć projekt?


5


Wspierających
300 zł


Z całkowitej kwoty 15000 zł
59 dni


Do zakończenia projektu


Projekt zostanie ufundowany jeśli do 18:00 30.05.2015 otrzyma co najmniej 15000 zł wsparciaWybierz
nagrody

Nielimitowana


Nagroda za 1 zł lub więcej!


Wsparcie bez nagrody


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 5 zł lub więcej!


Dozgonna wdzięczność i podziękowania mailowe.


1 Wspierający
Nielimitowana


Nagroda za 10 zł lub więcej!


Dozgonna wdzięczność, uścisk ręki przy najbliższej możliwej okazji oraz podziękowania mailowe.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 20 zł lub więcej!


Dozgonna wdzięczność, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, uścisk ręki przy najbliższej możliwej okazji oraz pocztówka z Wrocławia wysłana na dowolny adres w Polsce.


1 Wspierający
Nielimitowana


Nagroda za 35 zł lub więcej!


Imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych, oraz zdjęcia z planu filmu w wersji elektronicznej.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 50 zł lub więcej!


Imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych, oraz zdjęcia z planu filmu w wersji elektronicznej i pocztówka z Wrocławia wysłana na dowolny adres w Polsce.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 75 zł lub więcej!


Film na DVD, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych oraz zaproszenie na specjalny, kameralny pokaz filmu przed premierą.


1 Wspierający
Nielimitowana


Nagroda za 100 zł lub więcej!


Film na DVD z dodatkowymi niepublikowanymi wcześniej materiałami, dostęp do zamkniętej grupy wspierających, którzy będą dostawać ekskluzywne materiały z prac nad filmem. imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych, oraz zaproszenie na specjalny, kameralny pokaz filmu przed premierą.


2 Wspierających
Pozostało: 5 z 5


Nagroda za 120 zł lub więcej!


Specjalny pakiet z jedną z unikatowych płyt winylowych do wyboru.
W pakiecie dodatkowo:
Film na DVD, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych oraz zaproszenie na specjalny, kameralny pokaz filmu przed premierą.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 150 zł lub więcej!


Film na DVD z dodatkowymi niepublikowanymi wcześniej materiałami, zdjęcia z kręcenia filmu w formie elektroniczne, Dostęp do zamkniętej grupy wspierających, którzy będą dostawać ekskluzywne materiały z prac nad filmem, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych, oraz zaproszenie na kameralny pokaz filmu przed premierą.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 200 zł lub więcej!


Film na DVD, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych, oraz zaproszenie na oficjalną premierę filmu.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 300 zł lub więcej!


Film na DVD z wszelkimi dodatkowymi materiałami i zdjęciami, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych, oraz zaproszenie na oficjalną premierę filmu.


0 Wspierających
Pozostało: 1 z 1


Nagroda za 400 zł lub więcej!


Zaproszenie na festiwal filmowy wraz z twórcami filmu, film na DVD z wszelkimi dodatkowymi materiałami i zdjęciami, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 700 zł lub więcej!


Zaproszenie na jedną z debat dotyczących medycznej marihuany, film na DVD z wszelkimi dodatkowymi materiałami i zdjęciami, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 1500 zł lub więcej!


Zaproszenie na premierę filmu, logotyp w podziękowaniach w napisach końcowych, film na DVD z wszelkimi dodatkowymi materiałami i zdjęciami, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 2000 zł lub więcej!


Wykonanie około minutowego filmu dla Ciebie, Twojej firmy, bądź organizacji, film na DVD z wszelkimi dodatkowymi materiałami i zdjęciami, imienne podziękowania na fanpage'u projektu, podziękowania mailowe, podziękowania w napisach końcowych.


0 Wspierających
Nielimitowana


Nagroda za 5000 zł lub więcej!


Zaproszenie na premierę filmu oraz logotyp w dziale sponsorzy filmu, film na DVD z wszelkimi dodatkowymi materiałami i zdjęciami, imienne podziękowania na fanpage'u projektu.


0 Wspierających
O Projektodawcy


JasiekBluz

Wrocław


Dziennikarz, do tej pory związany z grupą Money.pl, wcześniej m.in. z wrocławskim Radiem Luz. Z wykształcenia historyk amerykanista. Ukończył Uniwersytet Wrocławski. Miłośnik czarnej muzyki, anglojęzycznej literatury i street-artu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!


Chcesz sygnować projekt swoją marką lub nazwiskiem? Zgłoś się już teraz!

Wyślij zgłoszenie​
Zobacz również:

Wolność pod Ostrzałem: Sezon 2

Kategoria: Wideo/film

Wolność pod Ostrzałem: Sezon 2 to kontynuacja znanego serialu publicystycznego. Sfer, w których nasza wolność jest pod ciągłym ostrzałem zostało całkiem dużo, stąd potrzeba nakręcenia drugiego sezonu. Warto nam w tym pomóc!


KOLEKCJA SUKIENEK - FILM FABULARNY

Kategoria: Wideo/film

Kolekcja sukienek: Osiem kobiet bierze udział w eksperymencie podejrzanego naukowca. W obsadzie wspaniali aktorzy: Z. Zamachowski, E. Szykulska, A. Biedrzyńska, D. Stalińska, K. Bujakiewicz, M. Trybała, IK.Pawlak, M.Wieczorek.

Kryzys zażegnany

Max po 2 dniach totalnego kryzysu w końcu doszedł do siebie. Było to możliwe dzięki  bardzo dużym dawkom CBD. Po konsultacji z dr Bachańskim  ( dziękujemy Panie  Doktorze z całego serca :) !!)  Misiek dostaje 10 mg CBD  na każdy kilogram  ciałka. Misiek zbytnio wypasiony nie jest więc w zaokrągleniu wychodzi  150 mg  na dobę. Ale to jest standard codzienny.... przez ostatnie dni podawaliśmy  o wiele więcej ale dzięki temu  napady poszły do diabła  a na Misiowy pysio wrócił śliczny uśmiech :)
Ne bez znaczenia jest poprawa pogody...  ciśnienie  się poprawiło i od razu widać tego efekty.... wieje jeszcze co prawda okrutnie ale już nie tak drastycznie jak wczoraj i nawet słonko się u nas przebija:)
Martwi mnie jednak  zużycie Bediolu i Bedrocanu...  dobrze, że nasz  Doktor wraca z  USA  bo recepta pilnie pożądana !!